Vladimír Farský - Karel |
|
Elitní konfident komisaře Heinze Jantura - šéfa protikomunistického odboru Řídící úřadovny gestapa Praha |
„ Karel Farský 43 r. z Prahy, tuberkulozní bez jednoho prstu u pravé ruky. Zaměstnán byl u spol. Korperativa jako listovní, z Prahy vozil zprávy a jezdil nejvíc na Náchod a Králův Dvůr. Když ke mně byla do cely dána soudružka Severýnová z Král. Dv., která mi řekla, že přišel Karel k nim a vyzval Pavla, aby šel ven. V tom když Pavel vycházel byl gestapáky obklíčen.
Jeho žena se jmenovala Božena a bydleli v Praze blíže „musea“
( Svědectví paní Anny Vísnerové, bytem proti četnické stanici, Náchod II )
Toto svědectví poskytla paní Vísnerová mamince Miroslava Řířaře, který byl od podzimu 1942 členem ilegájní KSČ a který při tom, když je se svým strýcem, bratrem Anny Říčařové, Josefem Dubcem přijat do ilegální KSČ krajským tajemníkem KSČ Josefem Formánkem za přítomnosti manžela paní Anny Říčařové - krajského školitele ilegální KSČ Bohumilem Říčařem, od Josefa Formánka, spolu se svým strýcem, přebírá i okresvedení vedení ilegální KSČ v okrese Hradec Králové.
Karla paní Anna Říčařová znala a znal se s ním i Miroslav Říčař, je pravděpodobné, že od Karla dostal Miroslav Říčař požadavek od svého otce, aby mu dodal 10 kg dinamitu, který byl ukryt u jeho strýce Josefa Dubce a který bez vědomí Josefa Dubce opravdu Miroslav Říčař z úkrytu vzal, jeho strýc o tom vypovídal na gestapu - výpověď pana Josefa Dubce
O práci operativy gestapa a úkolech N referáru se dozvíte na stránkách - Získávání poznatků, konfidenti a Operativa gestapa.
● Rudolf Vetiška – člen III., Molákova ilegálního ústředního vedení KSČ v knize – „Skok do tmy“, jejíž je autorem, na straně 198, píše, že mu Josef Molák vyprávěl, že Josef Pilař šel na schůzku instruktorů do bytu na Smíchově ( Smíchov přímo sousedí s Malou Stranou ). Nevěděl, že schůzka byla vyzrazena, neboť jeden z ilegálních pracovníků - Farský, kterého Josef Pilař zahlédl v blízkosti domu, kde se schůzka konala, byl mezi tím zatčen, nevydržel a mluvil:
" ... Šel o něco dříve ( myšleno Josef Pilař ), jak bylo jeho zvykem. Což kdyby se něco přihodilo. Ten druhý se může ještě zachránit, říkal. Vešel do bytu a stačilo, aby postřehl rozechvění ženy majitele bytu, která mu přišla otevřít a věděl, že není něco v pořádku. Vždyť tu není poprvé. Zaváhal a zůstal stát u dveří. Měl jít vpravo do pokoje. Ale v tom se rozlétly dveře a z pokoje vyrazili dva gestapáci, kteří tu na něho už čekali. Oba s pistolemi. Ale Pilařovi se podařilo vytáhnout pistoli dřív a začal střílet. Jednoho z nich postřelil. ..."
● Tu samou událost popisují i autoři publikace – „Vy padlí… Vám budiž věčná čest a sláva na str. 145, v medailonku Josefa Pilaře, člena II. a III. Ústředního ilegálního vedení KSČ, který spolupracoval i s Josefem Formánkem, krajským vedoucím tajemníkem ilegální KSČ královéhradeckého kraje:
"... Když v jednom kontaktním bytě v Praze na Malé Straně narazil 29.10.1942 na příslušníky gestapa, neváhal proti nim použít svou zbraň. Podařilo se mu navíc z bytu uprchnout a přesunout se do východních Čech, kde navázal spojení s Josefem Formánkem. ..."
Zvýše uvedeného je zřejmé, že Vladimír Farský - Karel byl konfidentem komisaře Heinze Jantura - šéfa protikomunistického odboru Řídící úřadovny gestapa Praha již 29.10.1942.
Konfident Farský rozpracovával odboj na Královéhradecku, Dobruštsku, Náchodsku a Královédvorsku minimálně čtyři měsíce před začátkem likvidace odbojových skupin Obrany národa – Jitřenka, která začala 22. února 1943.
Pan Josef Pilař uniká ještě jednou z pasti, kterou na něj nastražilo gestapo za spolupráce s konfidentem Farským u Wiesnerových.
V době, kdy se pan Josef Pilař vrací na jaře roku 1943 do Prahy, má již komisař Jantur, který řídí protikomunistický referát pražské řídící úřadovny gestapa, dalšího velmi snaživého a výkonného konfidenta. Tím konfidentem je Jaroslav Fiala ( zatčen byl gestapem na nádraží v Pardubicích dne 21. února 1943). Fiala se před okupací velmi dobře znal s Josefem Molákem a díky tomu dovedl gestapo až k Josefu Molákovi. Když se Josef Molák na jaře roku 1943 setkal s Jaroslavem Fialou, viděl v něm starého přítele a tak ho doporučil do vedení III. ilegálního ÚV KSČ. Je pravděpodobné, že se Fiala dozvěděl buď od Josefa Moláka, nebo od samotného Josefa Pilaře, že je prozrazena Farského spolupráce s gestapem a informoval o tom svého řídícího pracovníka v Janturově referátu. Konfidentská kariéra Farského je v létě roku 1943 gestapem ukončena a Farský je umístěn v policejní věznici Terezín.
● Muzeum památníku Terezín - Opis k.čj. Z/II-3172-25/3-1946; Farský Vladimír – narozen 20.6.1899, popraven 9.5.1944 v Terezíně. Stejně tak jako u popravy konfidenta Fialy, která byla údajně vykonána v Terezíně, je spousta nejasností a není jisté, zda byl Fiala opravdu popraven, je spousta nejasnosti i kolem údajné popravy Vladimíra Farského - Karla.
● Zástupce velitele královéhradecké služebny gestapa – Franz Liebl, ve své výpovědi, kterou učinil před Lidovým soudem v Hradci Králové a kterou zaznamenala paní Anna Říčařová, bytem Hradec Králové VI., č. 289, uvádí:
„Gestapák Liebl z Hradce Králové vypovídá ve věznici Lidového soudu v Hradci Králové dne 18. června 1945.
Případ Dubec vyzradil tajemník komunistické strany Farský z Prahy, který byl placeným konfidentem gestapa, které mu vyplatilo Kč 5000 – měs.“
Pan Josef Dubec, švagr Bohumila Říčaře - školitele ilegálního krajského vedení KSČ královéhradeckého kraje, člen ilegální KSČ, který spolupracoval například s Josefem Formánkem - tajemníkem krajského vedení ilegální KSČ královéhradeckého kraje, který Josefa Dubce přijímal za člena ilegální KSČ, byl zatčen 26. února 1943.
Pan Miroslav Říčař, syn Bohumila Říčaře - který spolupracoval také s Josefem Formánkem - tajemníkem krajského vedení ilegální KSČ královéhradeckého kraje, který Miroslava Říčaře přijímal za člena ilegální KSČ, přišel v souvislosti s činností gestapa tragicky o život 23.2.1943, jeden den po té, co se královéhradečtí gestapáci od gestapáka Winklera dozvídají o odbojové skupině, o které do příjezdu Winklera nic nevěděli.
Miroslav Říčař umírá v souvislosti s akcí gestapa, kterou řídil Winkler jeden den po té, co začalo zatýkání odbojářů na Dobrušťsku, kteří s činností ilegální KSČ v Hradci Králové - s Miroslavem Říčařem a Josefem Dubcem, kteří byli na podzim 1942 Josefem Formánkem pověřeni vedením ilegální KSČ, neměli nic společného, neměli na ně žádné přímé vazby a je dosti pravděpodobné, že ani vazby nepřímé.
Je doložitelné, že přímou vazbu na Josefa Dubce, Miroslava Říčaře, Bohumila Říčaře a Josefa Formánka měl konfident Farský!
Dne 21. února 1943 byl na nádraží v Chocni gestapem zatčen Jaroslav Fiala, instruktor ústředního ilegálního vedení KSČ. Fiala byl ozbrojen, zatýkání gestapem proběhlo velmi profesionálně, Fiala neměl šanci použít proti příslušníkům gestapa svoji osobní zbraň.
Fiala byl zatčen na cestě do Ústí nad Orlicí, kde se měl sejít s představiteli Obrany národa v Ústí nad Orlicí ( gestapo nelikviduje v lednu a únoru 1943 jen velkou část nekomunistického odboje v kraji královéhradeckém, ale i v kraji pardubickém ).
Konfident Fiala při výslechu předává gestapu informace, které vedou k zatčení Jana Žižky, člena III. ilegálního vedení KSČ, který byl vedoucím krajských instruktorů ( školitelů ) ústředního vedení ilegální KSČ. Jan Žižka je gestapem, díky informacím od Fiali, zatčen v noci z 22. na 23. února 1943.
Mezi spolupracovníky Jana Žižky patřil i konfident Vladimír Farský, ale i paní Josefa Faimonová - krajská školitelka ilegálního ústředního vedení KSČ pro královéhradecký kraj, která se například ukrývala u paní Františky Stodůlkové v Týništi nad Orlicí.
V publikaci "Vy padlí… Vám budiž věčná čest a sláva!" - PhDr. Jaroslava Pospíšilová, † JUDr. Františk Vašek, Jan Brunclík dokládají, že Josef Formánek - krajský tajemník ilegální KSČ královéhradeckého kraje, blízký spolupracovník Bohumila Říčaře - školitele krajského vedení ilegální KSČ královéhradeckého kraje, s paní Josefou Faimonovou spolupracuje. Je doloženo, že nejen Josef Formánek, ale i Bohumil Říčař jezdili do Týniště nad Orlicí.
Paní Františka Stodůlková je gestapem zatčena 18.3.1943, osm dnů před údajným zatčením Farského. Ten den jsou gestapem zatčeni:
V knize "Konfidenti" její autor Dušan Tomášek zdokumentoval i práci operativy gestapa s konfidentem a jeho využitím pro rozkrývání jednotlivých struktur III. ilegálního ústředního vedení KSČ, kde se Fiala postupně vypracovává mezi jeho čelní představitele až po likvidaci tohoto vedení, která je gestapem ukončena v srpnu 1944 - rok a půl po zatčení Fialy.
Popis práce operativy gestapa v roce 1943 a 1944, který nalezneme v části knihy Dušana Tomáška "Konfidenti", kde píše o konfidentu Fialovi, se shoduje s tím, jak práci operativy gestapa v tomto období ukazuje v publikaci "Zločinná role gestapa" Oldřich Sládek, který dokládá, že od srpna 1941 gestapo ilegální struktury, na které narazí, ihned nelikviduje, ale rozkrývá je a k tomu využívá i své konfidenty. K likvidaci části a nebo celé ilegální sítě přistupuje gestapo až po jejím důkladném rozkrytí.
Gestapo, které je řízeno přísně centralisticky, kde je pro motivaci k lepší práci jeho příslušníků využívána řevnivost, závist, netolerantnost, špiclování, donášení v zájmu vlastního profitu, kde se o rozkazu, nařízení nediskutuje, není v roce 1943 složkou, kde by si například komisař Heinz Jantur - šéf protikomunistického odboru Řídící úřadovny gestapa Praha, pragmatický profesionál, jehož referát úspěšně řídil práci konfidenta Fiali, dovolil takovou neprofesionální práci, jak nám chce v případě využití konfidenta Farského referátem komisaře Jantura, namluvit Václav Sádlo v publikaci "Aby se nezapomnělo ..." a kolektiv autorů v knize "Vy padlí… Vám budiž věčná čest a sláva!"
Nesmíme opomenout výpověď zástupce velitele královéhradecké služebny gestapa – Franze Liebla, který vzhledem ke svému postavení měl perfektní přehled o dění na královéhradeckém gestapu a o práci operativy gestapa i o tom, s jakými informacemi pracovala a jaké informace předávala vyšetřovatelům gestapa, kteří vedli na královéhradecké služebně výslechy se zadrženými odbojáři:
„Gestapák Liebl z Hradce Králové vypovídá ve věznici Lidového soudu v Hradci Králové dne 18. června 1945.
Případ Dubec vyzradil tajemník komunistické strany Farský z Prahy, který byl placeným konfidentem gestapa, které mu vyplatilo Kč 5000 – měs.“
Pro připomenutí, pan Josef Dubec je zatčen gestapem 26.2.1943, měsíc před tím, než je dle tvrzení Václava Sádla v publikaci "Aby se nezapomnělo ..." a tvrzení autorů publikace "Vy padlí… Vám budiž věčná čest a sláva!" zatčen gestapem Vladimír Farský - Karel.
V souvislosti s konfidentem a možností jeho využití, řeší gestapo i možnosti krytí konfidenta:
V článku - Tajnosti hradeckého gestapa ( VI. pokračování - příloha Svobodného slova, r.v. 1947 ) je uvedeno:
„ V únoru 1943 přijel na hradecké gestapo z pražského ústředí gestapa komisař Winkler. Odešel k Schäfrovi a prohlásil, že má rozkaz od komis. Fuchse zneškodnit v hradeckém okrese ilegální organizaci, kterou vede nadporučík Sládek a bývalý železničář Říčař.“
Likvidace odbojové organizace Obrana národa - Jitřenka začala v pondělí 22. února 1943, kdy gestapo začíná zatýkat nejbližší spolupracovníky št. kpt. Albína Sládka v Dobrušce a Hradci Králové.
( Živého mne nedostanou! Československý legionář Albín Sládek v boji proti nacismu", Jan Bruvclík )
V následujících tabulkách jsou uvedeny roční platy úředníků gestapa v souvislosti se zastávanou funkcí. Jednotlivá rozmezí mezd pro jednotlivé funkce jsou uvedena v říšských markách ( RM ).
Nařízením protektorátní vlády ze zde 28. září 1940 byla s účinností od 1. října 1940 definována hodnota koruny jako jedna desetina říšské marky. Směnný kurz 10:1 mezi korunou a markou byl ovšem stanoven německými úřady hned po okupaci, v březnu 1939.
Plat 5.000, - K měsíčně je po přepočtu na říšské marky 500,- RM. Konfident Farský by tak mohl dosáhnout na roční plat 6.000,- RM. I tato skutečnost potvrzuje, že Vladimír Farský - Karel dodával gestapu velmi cennné informace o odboji na Náchodsku, Královéhradecku a ve Dvoře Králové nad Labem.
Tabulka s platy úředníků gestapa; zdroj - Oldřich Sládek, Zločinná role gestapa, str. 202 - 203
Pracovní zařazení | Roční plat RM | |||
Krininální zaměstnanec | SS-Man SS-Hauptmanführer |
- | 2600 | |
Kriminální asistent | SS-Oberscharführer | 2160 | - | 2340 |
Vrchní kriminální asistent | SS-Hauptscharführer | 2000 | - | 3000 |
Kriminální tajemník | SS-Untersturmführer | 2350 | - | 3500 |
Vrchní kriminální tajemník | SS-Untersturmführer | 2300 | - | 4200 |
Kriminýlní inspektor | SS-Obersturmführer | 2800 | - | 5000 |
Kriminální komisař | SS-Obersturmführer | 3900 | - | 5300 |
Kriminální rada | SS-Hauptsturmführer | 4800 | - | 7000 |
Kriminální ředitel | SS-Sturmbannführer | 4800 | - | 7800 |
Vládní a kriminální rada | SS-Sturmbannführer | 4800 | - | 8400 |
Vrchní vládní a kriminální rada | SS-Obersturmbannführer | 7000 | - | 9700 |
Vládní a kriminální ředitel | SS-Standartenführer | 6200 | - | 10600 |
Říšský kriminální ředitel | SS-Standartenführer | 6200 | - | 10600 |
Vytvořeno službou Webnode